А що у вашому термосі?
Активні види відпочинку стають дедалі популярнішими, адже це чудова нагода набратися енергії і отримати яскраві враження. Виготовлена їжа — тушенка й макаронів — є здоровою альтернативою.
Швидкий сніданок: вівсянка з сухфруктами
Овсянка добре заварюється в термосі. І для цього рецепт не обов’язково використовувати вівсяні пластівці швидкого приготування; вони містять менше корисних речовин та клітковини, ніж у традиційній вівсянці.
Найпростіший рецепт: залийте вівсянку гарячим молоком, додайте цукор та масло з вершками і киньте до термос сушені яблука та родзинки. Тоді ваш сніданок готується сам, і через півгодини ви зможете пообідати смачною гарячою кашою.
Корисний обід — гречка
Якщо у вас є термос для їжі з широким горлом, гречку можна заварити прямо в ньому. Додайте до смаку чорний перець, трояндарін, коріандр, кмин або часник. Через 40-50 мін, каша буде готова. Цей метод приготування має багато переваг. По-перше, круп не розварюється і виходить ідеально розсипчастий. По-друге, саме при запиленні гречка зберігає максимум корисних вітамінів і мінералів.
Легкий смузі, варіант без блендера
Смачний і корисний смузі можна приготувати прямо в дорозі, якщо у вас є дрібна тернина і питний термос об'ємом 400 мл. Як інгредієнти підійдуть яблуко, банан, груша, авокадо, моркву, огірок та інші фрукти, які ви любите.
Упевніться в термос, посипте їх цукром, займіть натуральним йогуртом або соком і добре зговоріть. Все — ваше волосся відразу готове до вживання. У термосі він надовго збереже свіжість і стане джерелом енергії на цілий день.
Холодний суп: крошка
Щоб приготувати крихту, зкладіть у термос свіжі огірки, варену ковбасу та яйця. Додайте укроп, сіль і щіпку цукру, займіть суміш квасом (або кефіром) і закрийте кришку. Класична окропка готова.
Термос для їжі підтримує як високу, так і нижчу температуру. Ви можете взяти головний суп і в поїзд, і на пікнік. У термосі окришка зберігатиме свою відсвіжну прохолоду.
Глінтвейн
Для приготування справжнього глинтвейна вам знадобиться кориця, цвяхика, мускатний горіх, імбір, кардамон, 1-2 дольки апельсина з шкіркою, мед і червоне вино. Складіть усі складники у літрову питну термос, закрийте їх попередньо розігрітим вином і закрийте кришку.
Напій буде готовий через 40-60 мін. Головний секрет приготування правильного глинтвейну: вино повинно наполягати в герметичній посудині. Тому в термометрі смак глинтвейну повністю розкриється.
З цими рецептами вивільнете більше часу для подорожей і улюблених занять. А цією смачною стравою і напоями в дорогу займеться ваш термос.
Приготування їжі в термосі — це не новий лайфхак, а несправедливо забутий старий. Термос не вимагає більше вітамінів і поживних речовин.
Термос чудово тримає тепло протягом дуже довгого часу, і будь-яка велика, заливаючи кип'ятком, встигає в ньому набухнути і приготуватися. Так, це не найшвидший метод приготування, і треба заздалегідь приготувати термосі.
Але тим і цікавим є цей варіант: можна з вечора змішати всі інгредієнти, щоб до ранку отримати свіжоприготований смачний сніданок.
У термосі добре готуються не лише каші, але й овочі, риба та м’ясо. Загалом час приготування до вогню прирівнюється до п’яти годин готування в термосі, за умови, що воно не пошкоджене і добре тримає температуру.
Співвідношення крупинок і води
Гречка – 1:2
Пропарений рис - 1:2-3
Звичайний рис - 1:4-5
Овсяні пластівці - 1:3
Молота кукурудза 1: 4-5
Крупа пшенична - 1:2-3
Цільне зерно пшениці - 1:2
Цільне зерно ржі - 1:2
Просо - 1:2-3
Як приготувати кашу в термосі.
Насипайте крупу цілу або молоту в термос, додайте приправи і заліть крутим кип’ятком на ніч, а вранці насолоджуйтеся смачним гарячим стравам.
Суп
Щоб розширити асортимент страв з термосу, вам знадобиться кип'ятильник. Ним ви зможете доводити рідину до кипіння в самій посудині. Попередити її можна і в чайнику.
Кип’ятник ремендован, якщо ви готуєте коричневий рис, картоплю, горох, жемчучку, м’ясо (погано з м’ясом не тримайте в термосі більше двох годин) або суп. Ось суп - це взагалі те, що лікар на обід прописав.
Все просто: як можна глибше занурити кип'ятильник у термос, потім додайте продукти з приправами, заліть крутим кип'ятком і дайте настати хвилин п'ять. Потім доведіть суп до кипіння і витягайте кип’ятник. Щільно закрийте кришку термоса. Суп скоро буде готовий. До речі, краще подавати його з рослиною. Так корисніше.
Нарізане м’ясо курки, тертаючи моркву та нарізане кубиками картоплю заливають у термос, заливаються кип’ятком і витримуються протягом декількох хвилин, щоб вирівнювати температуру. Потім вода зливається. До овочів і м’яса додають крупи, маленькі головки цибулі (перед подачу супу можна викинути), спеції та зелень. Все це знову заливається кип'ятком і закривається кришкою — і суп готується
Онсен-тамаго (яйця по-японськи)
Онсен-тамаго - приготовані в гарячій (не кип'ятої) воді яйця - мають дуже ніжний смак. В Японії їх готують у гарячих джерелах, а ми в термосі.
"Правільне» яйце осен-тамаго має дуже ніжний смак, схожий на той, що у яєць всмятку завдяки однаковому крему жовтки і білки. Там, на Сході, у гарячих джерелах з оптимальною температурою онсен-тама у 60-70 градусів, досягти її легко, у нас - важче. Але термос впорається!
Немає нічого складного. Візьміть пару яєць і зануріть їх у термос, залитий доверху кип'ятком. У вас є 20-25 хвилин, щоб приготуватися до задоволення онсен-томаго. Якраз встигнете зібратися на роботу.
Вінсен-томаго співають з сиром тофу і використовуються в різних супах. І до них, як до всього хорошого, дуже швидко звикаєш.
Домашний йогурт
Купіть у магазині або аптеці закваску і, згідно з порадою, приготуйте йогурт — тільки в термосі. У літру теплої (градусів 35-40) молока втопилося разом з парою столових ложок цукру вміст флакона (1 грам) сухої закваски культури перевіреної марки. Через годину п'ять йогурт готовий.
У десерт додають джем, ягоди, мед або використовують як заправку для салатів.
Важно. Ретельно вимийте термос перед тим, як будете готувати йогурт. Десерт "захоплює" всі запахи і смаки. Готовий продукт зберігаєте в холодильнику.
Туплене молоко
Пряжене молоко з термосу не таке густе, але не менш смачне — просто пальчики оближеш. Його п’ють просто так, додають до тіста для випічки, а також додають над брязкотом і соусами. До речі, і зберігається воно довше звичайного.
Доведіть молоко (вкусніше, якщо воно жирне) до кипіння і відразу залийте в термос. Щільно закрийте кришку.
Кажуть, що через 7-12 годин воно вже буде топленим.
Вітаміновий настій з шипівника
Нічого складного в готуванні цього ароматного настоя немає. Змельний шипівник заварюйте кип’ятком. Дайте йому стояти. Ви можете додати цукор або мед до смаку. Тільки якщо мед, то вже в чашку, щоб він не розгубив своєї користі. П’ють настій з шипівника через соломинку, щоб не зашкодити зубній емалі.
Ягідний компот
Охолоджуйте ягоди (чи свіжі, або заморожені), додайте трохи цукру й кип’ятком. Через 2-3 години компот, насичений тим, що подарує вам порцію здоров'я, готовий.
Якщо хочете композит з сухфруктів (сушених яблук, чорнослива, кураги, родзинки), будьте готові почекати годин 10-12. Його краще приготувати з вечора.
На закінчення, разом з бажанням приємного апетиту, закликають вас розширяти горизонти термосної кулінрії, а обмежуються вони тільки вашою фантазією.
Інтернет магазин
Вся лінійка термосів на сайті:
https://stepler.in.ua/g60287777-termosi
- Як вибрати лавинну (снігову) лопатуРозповісти щось про лавини - нелегка справа. Усі характеристики лавинних лопат вичерпуються формою, розмірами та матеріалом.